EM-kisat saatiin viimein eilen käyntiin ja Turkki pääsi kentälle jo avauspäivänä. Tuloksena oli tappio (2-0) Portugalille, enkä usko, että esitys miellytti Turkin kannattajia.

Turkin peli oli innotonta ja syöttely huonoa. Joukkueen suurin tähti Nihatkin pääsi peliin kiinni vasta toisella puoliajalla. Myönteisiä yllättäjiä olivat maalivahti Volkan Demirel, keskikentällä kovalla itseluottamuksella pelannut Kazım Kazım ja kankealta näyttävä puolustaja Servet Çetin. Pettymyksiä oli sitten enemmän, joista suurin Middlesbrough’ssa leipäänsä ansaitseva Tuncay Şanlı.

En voinut olla ihmettelemättä Fatih Terimin valintoja, kun joukkueen ulkopuolelle olivat jääneet Halil Altıntopin lisäksi myös Pietarin Zenitissä UEFA-cupin voittanut Fatih Tekke (loukkaantunut?) ja Stuttgartin Yıldıray Baştürk – kaikille olisi ollut käyttöä hyökkäyspelissä ja keskikentän rauhoittamisessa. Jos Turkki haluaa menestystä jatkopeleissä, Terimin on tehtävä muutoksia avausmiehistöön.

***

Turkin superliigan kausi saatiin päätökseen jo toukokuussa. Mestaruuden vei odotetusti Galatasaray, mutta seuraavista sijoista käytiin huikea taisto, kun Fenerbahçe, Beşiktaş ja kauden yllättäjä Sivasspor päätyivät tasapisteisiin. Keskinäisten ottelujen perusteella joukkueet päätyivät em. järjestykseen. Sääli, olisin mielelläni nähnyt Fenerin kanariantipuset neljännellä sijalla ja Sivasin palkintopallilla. Tämä kuitenkin osoittaa, että pienemmillä joukkueilla on yhä realistiset mahdollisuudet tavoitella palkintosijoja.

Turkin cupin vei viidenneksi sarjassa sijoittunut Kayserispor, kun se kukisti rangaistuspotkukisassa perinteisen cup-joukkueen Gençlerbirliğin.

Superliigasta putosivat Çaykur Rizespor, Vestel Manisaspor ja pääministeri Erdoğanin mukaan nimetyllä stadionilla pelaava Kasımpaşa. Ensi kaudeksi mukaan nousivat perinteikäs Eskişehirspor, Antalyaspor sekä Kocaelispor.

 

3 Responses to Turkilla vaisu avaus jalkapallon EM-kisoissa

  1. ebrufin kirjoitti:

    Mina ihmettelin kanssa suuresti “tatsin” puuttumista. Kazim, Aurelio ja Servet jaksoivat parhaiten…Servet ehka jatkossa pois, ja puolustus vielakin heikompi:(

    Miksei Ardaa peluutettu?? Ja Hakan Sükürin poissaolo varmasti myös vaikutti;)

    Nyyh- ei voi mitaan. Maansuru. Mutta Portugal on niin suuri suosikki finaaliin, etta voitto olisi ollut iso ihme. Ronaldo kyllakaan ei tehnyt vsuurta aikutusta…

    Illalla peukut Kroatialle!

  2. lauri kirjoitti:

    Tokihan Portugali oli suosikki, mutta silti… Turkki oli vaisu eikä Portugalikaan ollut niin hyvä kuin odotin.

    Uskon, että seuraavassa pelissä Arda ja/tai Gökdeniz pääsevät kentälle. Hakan Süküristä olen sentään jo valmis luopumaan :)

  3. ebrufin kirjoitti:

    Ardaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*

Voit käyttää näitä HTML-tageja ja attribuutteja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>