Kypros, Kypros, Kypros
Yksi Turkin EU-taipaleen hankalimmista kompastuskivistä on ollut Kypros, pieni itäisen Välimeren saari Turkin ja Syyrian kainalossa. Sunnuntain Cyprus Mail -lehdessä oli laaja artikkeli helmikuussa pidetystä tapaamisesta Turkin johdon ja kyproksenkreikkalaisten (toimittajien, tutkijoiden ja kansalaisjärjestöjen edustajien) välillä. Uutinen on toiveita herättävä siinä mielessä, että tapaaminen oli ainutlaatuinen ja esitetyt ajatukset varsin toiveita herättäviä.
Ratkaisu Kyproksen-ongelmaan sopisi myös Turkin ulkoministerin Ahmet Davutoğlun hahmottelemaan ongelmattomien naapurisuhteiden politiikkaan. Yhdistynyt Kypros tarjoaisi Turkille epäsuoran vaikuttamiskanavan EU:ssa ja jälleen yhden paremman naapuruussuhteen. Hyvät suhteet merkitsevät myös lisääntyvää kauppaa ja sitä kautta keskinäisriippuvuutta, vakautta ja vaurautta.
Suotuisa ilmapiiri voi kuitenkin pian muuttua, kun Pohjois-Kyproksella valmistaudutaan huhtikuun presidentinvaaleihin. Nykyinen konsensushakuinen presidentti Mehmet Ali Talat lähtee vaaleihin altavastaajana. Talatin haastajista Derviş Eroğlun oikeistokonservatiivinen Kansallinen yhtenäisyyspuolue (Ulusal Birlik Partisi, UBP) voitti viime vuoden parlamenttivaaleissa ja hänen suhtautumisensa yhdistymisneuvotteluihin on kielteinen.
Vaikka YK:n 1964 saarelle saapuneet rauhanturvaajat jatkaisivatkin läsnäoloaan vielä vuosia, kansanryhmien välinen yhteydenpito on myönteistä kehitystä ja auttaa murskaamaan myyttejä, joita rajan kummankin puolen on rakennettu.
Seuraa meitä!
Euroopan rajalla? twiittaa
- Kemal Kılıçdaroğlu's op-ed in Wash Post http://t.co/5GM42ifC - I think it's time for Turkey's political leaders to sit down and talk, 14 tuntia ago
- Oral Çalışlar (in Eng) on the demolitions on an Armenian cemetary in Malatya http://t.co/wPDbC7tF, 15 tuntia ago
- PM Erdoğan has a bad habit of saying things he shouldn't.Hasan Cemal in English on raising religious,conservative youth http://t.co/KBs0Bkw5, 4.2.2012
- @Ulkopolitist Kiitos! Yritetään pian aktivoitus taas bloginkin puolella, 3.2.2012
- US Treasury highlights links between PKK and drugs http://t.co/jvl98Go8, 3.2.2012
- Swedish MPs propose Ragıp Zarakolu for the Nobel peace prize http://t.co/RcCs5TRU, 3.2.2012
- The Vogue of the veiled? Islamilaista muotia uusissa kansissa http://t.co/e4bS4m6a, 3.2.2012
- Perferct woman! Turkish army wants you! http://t.co/ch8AJ81a, 2.2.2012
Avainsanat
301. pykälä Abdullah Gül Abdullah Öcalan AKP Armenia assyrialaiset Balkan Baskın Oran BBP BDP Beşiktaş CHP DTP elokuvat Engin Çeber Ergenekon EU Fethullah Gülen Hasan Cemal ilmaisunvapaus Irak islam Istanbul Kemal Kılıçdaroğlu kirjallisuus kurdit Kypros Lähi-itä media MHP Muhsin Yazıcıoğlu Nâzım Hikmet Orhan Pamuk PKK rankingit Recep Tayyip Erdoğan talous Taraf Turkin ulkopolitiikka Turkin vähemmistöt turkkilaiset UPI vaalit vankilat vappuAiheet
- analyysit (41)
- apurahat (1)
- ihmisoikeudet (31)
- jalkapallo (7)
- kuvasarjat (2)
- Lähi-itä (9)
- linkkejä (6)
- lukuvinkkejä (8)
- matkailu (4)
- muualla julkaisemaamme (4)
- muut (11)
- sivusto (12)
- tapahtumat ja tilaisuudet (23)
- Turkki-kirjat (3)
- uutiset (76)
- viihde ja kulttuuri (22)
Arkisto
